Gondold újra a levélírást 3 kezdőlap

A formai megvalósítás 10 pontja

Ha megjött a kedved a levélíráshoz, elő is készültél a „munkára”, de nem tudod, melyek a levelek illendő vagy praktikus formai sajátosságai, a következő lista neked szól!

  1. A megfelelő tagolás és elhelyezés a papíron nemcsak a jobb megértést, hanem a szöveg rendezettségét is sugallja. Olvastál már olyan szöveget, ahol nem voltak bekezdések és a mondatok „faltól falig” értek?  Azt javaslom, hogy optimálisan tarts 1,5 cm-es bal, jobb, felső és alsó margót.
  2. A megszólítás tükrözze a címzetthez fűződő kapcsolatodat. Kerüljön felülre – középre, a végén felkiáltó jellel. Hagyj egy kis felső margót, ami azt az érzetet fogja kelteni, hogy nem ajtóstul rontasz a házba.
  3. A bekezdéssel folytasd! A neve már megsúgja, hogy egy picit illik beljebb kezdeni. Ez csak pár sor, amit kihasználhatsz arra, hogy megköszönd a partnered levelét, érzelmeket kifejezve, pl: „Milyen kellemes meglepetés volt, mikor szerda reggel meghozta a postás a leveledet! Már jól indult a napom!
    • Ha te írsz először, akkor fogalmazd meg pár sorban, hogy miért pont most írod ezt a levelet, pl: Már hetek óta készülök arra, hogy írjak neked, de kivártam vele a születésnapodat.”
  4. Most jöhet a tárgyalás, picit beljebb kezdve. A tárgyalás lesz tulajdonképpen a téma kifejtése, ami magánlevélnél mindig többféle és az sem baj, ha időnként – az érzelmek hevében – szerteágazó. Érdemes azzal kezdeni, hogy reagálsz a partnered levelére. Említsd meg, hogy mi az az információ, ami téged váratlanul ért, amelynek örülsz, vagy éppen szomorúsággal tölt el. Ebben a részben bátran szabadjára engedheted a fantáziádat. Izgalmasabb lesz a leveled, ha sok felszólító, kérdő, óhajtó és felkiáltó mondatot használsz. Ettől lesz életteli a szöveg.
    • Pl: „EL sem hiszem, hogy Marci már idén érettségizik!”
    • Vagy: Tegnap is eszembe jutott a finom túrós derelyéd. Bárcsak közelebb lennél és gyakrabban ehetnénk belőle!
    • Vagy: „Emlékszel még, ahogy órákig néztük a gerlepárokat a villanyvezetékeken?”
  1. Minden új gondolatot, új témát kezdj új sorban!
    • A legfontosabb talán az, hogy megtaláld az egyensúlyt a saját élményeidről való informálás és a levelezőpartnered híreire való reagálás között.
  2. A befejezés is kerüljön picit beljebb és ebben a részben már megkezdheted az elbúcsúzást, és kifejezheted, hogy mennyire örülnél, ha leveledre érkezne válasz. Felajánlhatsz egy esetleges személyes találkozót vagy látogatást is a közeljövőben. Érdemes ebbe a részbe is érzelmeket vinni, pl:
    • „Már annyira várom a balatoni közös nyaralásunkat!”
    • „Szinte számolom a napokat, annyira hiányzol!”
  3. Az aláírás előtt bármilyen formula, elköszönés állhat:
    • „Ölellek, Hiányzol, Üdvözöllek, Csókollak, Millió puszi stb
    • Az aláírás klasszikus helye jobbra-lent van. Érdemes ezt betartani.
  4. Bátran írhatsz utóiratot is a levél végére, általában baloldalra lentre. Az utóirat „kiröppenő gondolat”. Tartalmában valami különleges információt, érzelmi többletet, humort vagy elfelejtett információt is tartalmaz.
  5. Ha készen van a szövegtömb, nézd át még egyszer! Ha hibára bukkansz, még van esélyed tolljavítóval orvosolni.
  6. Díszítheted a szöveget, a papírt, a sarkoknál, vagy oldalt a margóknál is. Kiemelhetsz fontosabb részeket, vagy ragaszthatsz is a levélpapírra. Használd a fantáziádat!
    • Ha kettőtök kapcsolatában valamiért jellegzetesen fontos, titkos vagy visszatérő motívum egy macska pl, miért ne csatolhatnál a levélhez egy origami macskát?
    • De rajzolni sem kínos!smiley

Fedezd fel újra a levélváltás örömét!


 

Legfrissebbek

Könyvbemutatóval egybekötött dedikálás

Olvasmányok őszre - Irvin D.Yalom kötetei

Az olajfa (novella-részlet)

Mese az egyezségről (részlet)

Jaguár-erő (részlet)

Cassiopeia

Párkapcsolati grafológia

A vers, mint mantra

Transzgenerációs szemlélet

Férfi vagy nő írta-e?

A kívánság

Noklapja.hu interjú

Femcafe.hu interjú

Ezüst csillogás

Adventi hangolódás irodalomterápiával

Gyógyító írás a gyakorlatban

Kosztolányi: Édes Anna kiállítás

Az ösvény (novella-részlet)

Vakon hinni

Hazugságjegyek a kézírásban 2. rész

Hazugságjegyek a kézírásban 1. rész

A Csigaház igazi kincseket rejt

Elérhetőségem:

Sajtókapcsolat:

Üzenet küldése:

Ez a weboldal sütiket használ

Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Elengedhetetlen
Statisztikai és marketing